Florida'da ev sigortaları neden bu kadar pahalı?

Son on yılda artarak gelen davalar ve çok eski tarihlerden kalmış kanunların sigorta şirketlerine karşı çalışması nedeniyle tüm Amerika’da sigorta şirketlerine karşı açılan davaların %76’sı Florida’da. Tüm Amerika’da oluşan hasarların %8’i Florida’da olduğu gerçeğine bakılırsa davaların ne kadar haksız ve hepimize zarar verici olduğu ortaya daha çıkıyor.

Bir sigortalının tahminen 10.000 dolarlık bir hasarı için, ücretsiz avukat tutarak sigorta şirketine karşı dava açması sonucu sigortalı yine hasarını karşılayacak 10.000 $ ödemeyi alıyor. Ancak bu davada avukat 300.000 $’ın üzerinde para alıyor.

Biz bugünlerin geleceğini biliyorduk ve önceden yıllardır bu kanunların değişmesi için çalıştık, ancak 50 eyalet içinde sadece Florida’da olan bu çok eski kanun 2021 yılına kadar değişmedi.

Son iki senede 16 tane sigorta şirketi ekonomik güçlüye düşüp kapandı, ya da iş yapmayı durdurdu. Amerika genelinde çalışan büyük ev sigortası şirketleri Florida’da sigorta yapmayı kabul etmiyorlar.

Benim de üyesi bulunduğum Florida Sigorta Acentaları birliğinin son yedi yıldır kanun yapıcıları eğitmek için kullandığı çabalar sonucunda Florida Valisi 1 Temmuz 2021 itibarıyla yürürlüğe giren bir kanun imzaladı. Bu kanun ile avukatların aldığı 100 binlerce dolarlık ödemelerin önüne geçilmeye çalışılıyor.

Kısacası, Florida ev sigortası sektörü duvara çarptı.

Image

Ancak,

Avukatlar kadar çok problem yaratan Çatı firmaları anayasa Mahkemesi’ne başvurarak kanunun yürürlüğe girmesini geçici olarak engellediler.

1 Temmuz’dan sonra bugüne kadar iki firma daha kapanmak durumunda kaldı ve bu iki firmanın sigortalıları evlerini sigortalayacak sigorta firması bulamaz noktaya geldi.


Citizens Insurance i̇yi bir seçenek mi?

Tüm poliçeler Citizens firmasına giderse ne olacak?

Florida eyaletinde bulunan Citizens firması kurumu eyalet tarafından kurulmuş ve sigorta firmalarının kabul etmediği evleri sigortalamak için çalışan bir kurum.

Aslında sigorta konusunda kesinlikle başka bir çözüm bulunmadığı zaman ve çok nadiren kullanılması gereken bir kurum olmasına rağmen şu anda piyasada çalışan firma kalmadığı için her gün binlerce ev sigortası buraya gönderiliyor.

Citizens nereden sermaye buluyor?

Citizens kuruluş belgesinde firma zarar ederse bu zarar nasıl karşılayacağı net olarak yazılmış.

Zararlar poliçe sahiplerine dönem içi ek prim uygulayarak karşılanacaktır.

Yani, önümüzdeki birkaç ayda binlerce belki on binlerce kişiyi büyük bir sürpriz bekliyor. Çünkü Citizens’in defterlerindeki 1.6 milyar dolarlık yedek akçe bitmek üzere.


Siz ne yapmalısınız?

Send mail to:
PO BOX 970173
Boca Raton, FL 33497-0173

Come visit us at:
1680 SW Bayshore Boulevard Suite 100,
Port St. Lucie, FL 34984

Call/Text:
Office: (561) 510-1442
Fax: (561) 807-0410

Overnight Mailing Address:
11419 W Palmetto Park Rd. #970173
Boca Raton, FL 33497-0173